İlerleyen teknoloji ile hayatımıza giren akıllı telefonlar, bizlerin kullanımına sunduğu ve günlük hayatımızın her anını etkileyebilen uygulamaları ile hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmeye başlamıştır. İnsanları boş zamanlarını değerlendirebileceği ve güzel vakit geçirebileceği oyunlar başta olmak üzere yaşamımızda ihtiyacımız olabilecek yüzlerce farklı uygulamayı kullanmamıza olanak sağlamıştır.

Akıllı telefonlarda onlarca farklı tür oyun ve uygulamaları yüklememizi sağlayan aslında bu telefonlar ile hayatımızda yer edinmeye başlayan android işletim sistemleridir. Bir telefona ya da cihaza akıllı ibaresinin verilmesinde en önemli bileşendir. Android işletim sistemine sahip telefonlarımızda istediğinim tür ve beğenide oyunlar oynayabilmekte ve internette kullandığımız çoğu uygulamaya erişebilmemize olanak vermektedir. İnternet dünyasında yapılan birçok şey artık akıllı telefonlarımızla android işletim sistemimizin aracılığı ile çok rahat yapılabilmektedir.

Bu kadar çok kullanım alanı olan ve çok sayıda kişi tarafından kullanılan android işletim sistemine sahip telefonlar, bu işin bir gereği olarak arızalanmakta ve yeniden yüklenmesi gerekmektedir. Telefonunuza güvenli olmayan bir adresten yanlışlıkla veya bilmeden uygulama indirebilirsiniz. Bu uygulamayı çalıştırdığınızda eğer uygulamanız casus yazılım ise cep telefonunuz zarar görebilir.

Bundan kurtulmanın çarelerinden biri de telefonunuza root atmaktır. Bu şekilde telefonunuz ilk kullanmaya başladığınız hale geri döner. Ayrıca cep telefonunuzun çok uygulama yüklediğiniz için işlemleri çok geç yapabilmekte ve telefonunuzdan istediğiniz verimi alabilmekte sıkıntı yaşadığınız durumlarda da telefonunuza root atmanız gerekebilir.

Kısacası telefonunuzu çok fazla kullanıyor oyun ya da farklı bir nedenden dolayı belirli bir süreden sonra telefonunuzu ilk kullandığınız hale getirmeniz yani root atmanız, telefondan beklediğiniz performansı kesintisiz almanıza yardımcı olabilmektedir.