Microsoft bilindiği üzere Windows işletim sisteminin kurucu firmasıdır. Ayrıca onun sahibi olan Bill Gates ismini duymayan yoktur. Microsoft Windows sürümleriyle anılsa da, aslında yazılım dışında hardware dediğimiz donanım ürünlerini de üretmektedir. Ancak bu konuda yoğun bir çalışmasının olduğunu söyleyemeyiz. Klasikleşen iki ürünü ise sürekli liderlikte kalmıştır. Bunlar klavye ve faredir.

Her ikisinde de dünyanın en iyi üreticisi olduğu söylenebilir. Ancak artık donanımdaki ağırlığını artırmaya da karar verdi. En önemli adımı da Nokia’yı satın alarak yaptı. Mobil iletişiminde işletim sistemini Linux tabanlı Android’e kaptırması onun hanesine büyük bir eksi yazmıştı. Bu açığın kapatmak için şeklinde yorumlanabilecek bu atılımı yaptı ve akıllı telefon sektörüne gözünü dikti.

Microsoft’un donanım cihazları ile ilgili bir birimi vardır: Microsoft Cihazlar Birimi. Bu birimin başkanından yapılan açıklamada önemli işaretler vardı. Buradan anlaşılan Nokia adı altında akıllı telefonlar üretilmeyecekti. Haliyle Microsoft ismi bu alana damgasını vuracak gibi görünüyordu. Ayrıca Nokia’nın ise sadece akıllı telefon bölümünün satın alındığını da ekleyelim. Daha da önemlisi bu akıllı telefonlarda Android işletim sistemi olmayacak.

Böylece Microsoft’un neden Nokia’nın sadece akıllı telefonlar bölümünü aldığı da ortaya çıktı. Yani bu telefonlarda sadece Windows 8,1 kullanılacak. Yani Android akıllı telefonlara karşı Windows’ta rekabete girdi diyebiliriz. Microsoft ismi altında bir cep telefonu ise henüz çıkmadı.

Ancak sızıntılara göre bu yönde ciddi çalışmalar yapıldığı ve artık Nokia isminin kullanılmayacağı yönündedir. Sızan bilgilerse şu: Lumia modeli ve Microsoft logosuyla üretilecek. Telefonun hemen üstünde Microsoft yazısı görülecek. Ne zaman çıkacağı konusunda ise kesin bir bilgi yok.