Fiber Kablolarla Yapılan Kuantum İnternet Deneyi Başarı Oldu

 Fiber Kablolarla Yapılan Kuantum İnternet Deneyi Başarı Oldu

Kuantum internet fikri gerçek olmaya bir adım daha yaklaştı. Caltech, Fermilab, AT%T, Harvard Üniversitesi, NASA Jet Propulsion Lab ve Calgary Üniversitesi’nden bilim adamlarından oluşan bir araştırmacı ekibi, yaklaşık 27 millik (yaklaşık 45 km) bir fiber optik kablo üzerinden foton kübitlerini başarıyla ışınladıklarını açıkladı.

Başarılı deneyi gerçekleştiren araştırmacı ekibi, kuantum internet fikri üzerinde çalışan farklı araştırmacı ekiplerinin yanı sıra, kuantum bilgisini böylesine büyük mesafeden ilk ışınlayan ekip olarak tarihe geçmiş oldu. Ekip, ışınlamayı iki ayrı ağ merkezi arasında gerçekleştirdi ve yüzde 90’ın üzerinde bir doğruluk payı elde etti. Ekipteki araştırmacılardan biri, “kullanıma hazır” bileşenleri kullandıklarını ve geliştirdikleri teknolojinin mevcut telekominikasyon ekipmanlarıyla uyumlu olduğunu söyledi.

PRX Quantum ekibi, deney sonrasında bulgularını yayınladı ve deneyin, pratik cihazlar ile yüksek kalitede kuantum internet için gerçekçi bir temel olduğunu söyledi. Ekip, küresel iletişimi yürütme şeklini tamamen yeniden tanımlayacak bir teknoloji geliştirme yolunda önemli bir başarı elde ettiklerini de duyurdu. Uzmanlar da kuantum internetin, kriptografi ve arama dahil olmak üzere çeşitli bilgi işlem alanlarında devrim yaratabileceğini kabul ediyorlar. Bunun yanı sıra, deneydeki kübitlerin büyük bir mesafeden ışınlanma süreci, beklenenin aksine bir maddenin aktarılmasını içermiyor. Bunun yerine, bir çift parçacığın özelliklerinin, aralarındaki mesafeden bağımsız olarak bağlı kalacakları şekilde birbirine bağlandığı, dolaşıklık adı verilen bir olgudan yararlanıyor.

Son olarak, Caltech ve Fermilab ekiplerinin Chicago’daki Illinois Wxpress Quantum Network adlı merkezde şehir ölçeğinde bir ağ kurmayı planladığını belirtelim. Ancak şirketler, halen kuantum internet deneyimini kullanabilmek için zamana ihtiyaç olduğunu da belirtiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın