Keenetic Air İncelemesi: Mesh Destekli AC1200 Dualband Router Ve Daha Fazlası

 Keenetic Air İncelemesi: Mesh Destekli AC1200 Dualband Router Ve Daha Fazlası

AC1200 Dualband Router işlevi olan Keenetic Air, Keenetic Extra DSL AC1200 gibi bir modem/router ile birlikte kullanıldığında Mesh sistemini de destekliyor. Bu da günümüzün ağ sorunlarına en modern çözümlerden biri. İncelememizde detaylı bir şekilde bunları anlatarak hem bu ürünü alanların iyi yararlanmasını, hem de ağ ürünleriyle ilgili bilgi sahibi olmanızı amaçlıyoruz.

Genel Özellikler

Cihazın üzerinde 4 adet 5 dBi anteni var ve anten gücü oldukça iyi. Üzerinde birazdan değineceğimiz mod anahtarı bulunuyor. 2.4 Ghz bağlantıda 300 Mbps, 5 GHz bağlantıda 867 Mbps kablosuz hızı sağlayabilirsiniz. Kablolu ethernet portları 100 Mbps hızında. Bu özellikle dosya aktarımında önem kazanıyor. Zira çoğu ev ve ofisteki internet 100 Mbps hızın altında. Yani internetle olan bağlantınızdan çok, cihazlarınız arası bağlantılarda AC1200 ibaresi önem kazanıyor ve toplam kablosuz ağ hızını kabaca ifade ediyor.

Üzerine ayarlanabilir bir fonksiyon yani FN – İşlev tuşu mevcut. Açma kapatma tuşu yok, güç girişi ve adaptörü var. 9 Volt 0.85 Amper bir adaptörü mevcut. Duvara montaj için vidaları oturtabileceğiniz arka aralıklar var. Duvara ufak kanca asıp takabilirsiniz. Üzerinde klasik internet ve ağ durumu ışıkları mevcut.

Ethernet portlarından ilki bu cihaza bağlanacak olan kablo için. Ethernet kablosunun bir ucunu modem/Router’ınıza, diğerini Air’a bağladığınızda kesintisiz, hızlı, mesafeden pek etkilenmeyen bir ağ bağlantısı kuruyorsunuz.

Alt kısımda bütün Keenetic cihazlarda olan QR kodu var. Bu kodu kameranızla okutup doğrudan cihazın ağına bağlanabilirsiniz. Cihazı açın, sonra kodu okutun, ağ adı ve şifre girmekle uğraşmamış oluyorsunuz. Ayarları mykeenetic.net adresini tarayıcınıza girerek ya da mobil uygulama üzerinden yapabilirsiniz. Mobil uygulama ağ durumunu görmek için de çok yararlı. Hatta CloudOS yani bulut işletim sistemi kullanan Keenetic cihazları, gereki bağlantı ayarlarını yaparsanız uzaktan, internet üzerinden de erişilip yönetilebilir oluyor.

Diğer Özellikleri

2×2 MIMO destekli Air, IEEE 802.11 a/b/g/n/ac destekliyor. Wi-Fi 6 yani AX bir cihaz değil ancak günümüzde AC cihazlar iyi fiyatlara bulunabiliyor. Henüz AX oldukça üst seviye kalıyor.

IEEE 802.11 k/r/v ile Seamless Roaming yani atlamasız geçiş ve Band Steering özelliği var. Bunlar Mesh sağlayan ana teknik özellikler.

Farklı Kullanım Modları ve Farkları

4 farklı mod bulunuyor: router, access point, istemci ve kablosuz genişletici. Air’ın arkasındaki A-B-C-D anahtar konumlarını değiştirerek bu kullanım modlarından birine alabilirsiniz.

A – Router modunda Keenetic Air’ı bir modeme bağlıyorsunuz. Bu sayede hem ethernet portlarınızın sayısı artıyor, hem de interneti kablolu ve kablosuz olarak istediğiniz cihaza dağıtabiliyorsunuz. Router modu ağ ayarları zengin, kapsamlı bir kullanım sunar.

B – Adaptör ya da bir diğer adıyla istemci modu, bu cihazı bağladığınız bilgisayarın internete bağlanmasını sağlar. PC’nize taktığınız kablosuz ağ adaptörü gibi bir alıcı haline gelir. Güçlü antenleri olduğu için ufak alıcıların aksine uzaktan iyi sinyal yakalayabilirsiniz. Sadece bilgisayarı değil, konsolu, televizyonu ve bir yerde toplu duran cihazları kablolu olarak Air’a bağlayıp, hepsini birden kablosuz olarak internete ve ağa erişir hale getirebilirsiniz.

C – Kablosuz genişletici modundaki cihaz mevcut bir kablosuz ağın kapsama alanını genişletir. Bu sayede farklı bir ağ kurmadan, aynı ağın kapsamını genişletebilirsiniz. Farklı marka cihazlarla bağlarken iki cihazı da açıp, WPS tuşlarına basarak birbirlerine bağlanmalarını sağlayabilirsiniz. Şifre girmekle uğraşmazsınız. Bu modun güzelliği cihazlar arası kablo bağlamaya gerek bırakmaması, ancak iyi çalışması için iki cihazın kablosuz sinyalinin birbirini iyi görmesi gerekir. Çok uzağa koyarsanız verim alamayabilirsiniz.

D – Access Point yani erişim noktası modundaki Keenetic Air, bir Router kadar kapsamlı özellikler sunmadan, daha basit bir şekilde çalışır ve bağlı olduğu ağı kablosuz olarak dağıtır. Bunun için Air’ı ethernet kablosuyla modem ya da Router’ınıza bağlarsınız. Air’ın olduğu yerde kablolu ve kablosuz bağlantıyı ana mode ve Router’ınıza çok uzaktan bile sağlayabilirsiniz.

Ağ dünyasında bu modların ayrılma sebepleri, geçmişteki cihazların sınırlı donanım ve yazılım özellikleriydi. Halen yapı olarak geçerli çözümler ancak kullanıcılar bu kadar farklı modu görünce ne yapacağını şaşırabiliyor. Biz bu kısa açıklamalar ile hangisini, hangi durumda kullanacağınızı özetledik.

Mesh kullanım ise size cihazda özel ayarlar yapmadan ağınızı güçlü bir şekilde genişletme imkanı sunuyor. Evin ya da ofisin farklı bölgelerinde ya da katlarında çekim sorunu yaşıyorsanız, farklı cihazları bağlayamıyorsanız bu kurulumu yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Keenetic Air AC1200’de Mesh Kurulum Nasıl Yapılır?

Mesh yani ağ sistemi cihazlar arası akıcı bir bağlantı sağlar. Bunu kullanabilmek için diğer ağ ürününün de Keenetic olması gerekiyor. Omni DLS ya da Extra DSL gibi bir ürün ile Air’ı bu şekilde bağlayabilirsiniz. Tüm Keenetic cihazlar bunu destekliyor.

Farklı marka cihazlarda da Router olarak bağlayabilir ancak Mesh’ten faydalanamazsınız.

Mesh kurulumu için iki cihazı da açın, ethernet kablosuyla birbirine bağlayın. Biz Extra DSL ile denedik.

Keenetic Extra DSL Router olarak çalışmalı

1. Keenetic Air genişletici modunda çalışmalı, arkadaki anahtarı C konumuna getirin.
2. Keenetic Extra DSL’in WPS butonuna basın
3. Ardından Keenetic Air’in WPS butonuna basın. Ve Keenetic Air de bulunan internet LED’inin yandığını gözlemleyin
4. Keenetic Extra DSL’in arayüzüne giriş yapın (192.168.1.1) ardından Wi-Fi Mesh menüsüne gidin
5. Keenetic Air’in sağında bulunan Ekle butonuna tıklayarak Keenetic Air’i Mesh sisteme dahil edin

Doğrudan Extra DSL’in ayarlarındayken, Modüler Wi-Fi Sistemi menüsüne girin. Burada Air’ın seçilebilir olduğunu göreceksiniz. Eklemek için yanına tıklayın ve işleminiz tamamlanacak.

İki cihazı birbirine kablolu olarak da bağlayabilirsiniz. Kablolu yapmanın avantajı, çok uzak noktada kablosuz ağ cihaza az erişiyorsa, hız kaybı olmadan tam güçte dağıtım sağlamasıdır.

Mesh modundayken ev ya da ofiste nereye giderseniz gidin aynı kablosuz ağa bağlı kalırsınız. Ağ geçişinde yaşanan sorunlar ya da kopmalar olmadan interneti kullanırsınız. Bu hızlı geçiş teknolojileri birden fazla ağ kurmaya göre çok daha etkilidir. Zira birden fazla ağ kurduğunuzda telefonunuz ya da laptopunuz geçiş yapar ve bu geçiş işlemi kullanıcı cihazı tarafından otomatik olarak yapılırsa daha yavaş gerçekleşir, kopmalar olur.

Ofisler ve İş Yerleri İçin Kablosuz Ağ

Air, kurduğunuz noktada kablosuz ağ oluşturursunuz ve bu ağa erişim sağlar. Özellikle kafe ya da iş yerlerinde kendi ağınızdan ayrı bir kablosuz ağ kurup insanlara sadece bu ağın şifresini verebilir, bu ağı ana cihazlarınızdan kısıtlayabilirsiniz. Keenetic Air 4 farklı kablosuz ağ destekler ve bunları izole edebilir.

2.4 ve 5 GHz Dual Band destekli olduğu için özellikle 2.4 sinyal kirliliğinin olduğu yerlerde 15 ek DFS kanalıyla bağlantıyı koruma konusunda ya da otomatik 5 GHz’ye geçme konusunda oldukça iyi bir performans sergiliyor.

KeeneticOS & KeenDNS ve Bulut Bileşenler

Bulut temelli KeeneticOS işletim sistemi sayesinde Keenetic yazılımı kendi ağınızıa her yerden erişmenizi sağlıyor. technopat.keenetic.pro giabi bir adresi oluşturup bağlanmanızı sağlayan DNS hizmetini Keenetic sağlıyor. Bu sayede örneğin güvenlik kameralarına kamera.technopat.keenetic.pro gibi bir alt alan adından erişim sağlayabiliyoruz. Burada beğendiğimiz iki nokta var, birincisi burada SSL sertifikası sunulması. İkinci ve daha kritik olan ise bunun ücretsiz olması. Sonuçta cihaza bir kez para veriyoruz ama hizmetlerden devamlı yararlanıyoruz.

Ekle Çıkar Özellikleri

KeeneticOS ile sunulan ekle-çıkar bileşenler ev ve işletmelerde ağ yönetimi için esneklik sağlıyor. Captive Portal, Hotspot gibi özellikleri kurmak ya da kurmamak size kalmış. Kurulum dediğimiz işlem listeden istediğiniz yazılım modülünü seçmekten ibaret. Cihaza buluttan bu yükleniyor, istemezseniz siliniyor. VPN kurmak, uzaktan USB’ye bağlı dosyalara erişmek gibi pek çok işlev var. Yani çok esnek bir sistem mevcut. Anlamayan ya da ihtiyaç duymayan sadece antenlerin gücünden, otomatik güncellemelerden faydalanırken, meraklı Technopat’lar ek ayarları kurcalayıp özel ihtiyaçlarına çözüm üretebilir.

Yeni Özellikler

Keenetic’in tüm cihazların ve tüm kullanıcılarına ücretsiz olarak sunduğu KeenDNS dinamik DNS hizmetine ek olarak Webdav bileşeni cihaza eklenebiliyor. Sunulan Webdav bileşeni sayesinde USB porta takılı USB sürücünüze dünyanın her yerinden bağlanabilir ve dosyalarınıza erişebilirsiniz. NAS cihazına ihtiyaç duymadan sadece USB bellek ve Keenetic ile kendi ağ veri depolama ve kişisel bulutunuzu oluşturursunuz.

KeeneticOS işletim sistemi sürüm 3.4’ün Beta Firmware yazılımını yüklemeniz gerekeceğini hatırlatalım. Ancak bir incelemeye başlayıp, bitirmeden özellik eklenmesini editör olarak beğendiğimizi söyleyebilirim. Bu sürümü denediğimizde henüz Türkçe çevirisi tamamlanmamıştı, ev kullanıcıları sürüm 3.4’ün erken erişimden çıkıp ana dağıtım haline gelmesini bekleyebilirler. Otomatik güncelleştirmeleri etkinleştirip, ana dağıtım seçeneğinde kalmanız yeterli.

Bir diğer eklenen özellik ise asimetrik hız sınırlandırma oldu. Bu sayede farklı cihazların download ve upload yani dosya indirme ve gönderme sınırlarını belirleyebiliyoruz. Upload hızının Türkiye’de ne kadar kıymetli, ISP’ler tarafından nasıl kaşığın ucuyla verilen bir şey olduğunu düşünürsek daha çok anlam kazanacaktır.

Sonuç Değerlendirmesi

Mesh desteği, kullanım esnekliği, bulut erişim ve en önemlisi yazılım özellikleriyle tavsiye ettiğimiz bir ürün. Fiyatı uygun ve erişilebilir bir Mesh ya da Router arayanlar rahatlıkla tercih edebilir. WPA3 desteği gibi güvenlik özellikleri ile önemli artılara sahip.

Artılar: Temiz ve sade tasarım, esnek kullanım seçenekleri, anten gücü, yazılım özellikleri. Yazılımda bulut bileşenler ve modüler yapı yanında gelişmiş güvenlik özellikleri, yedek internet tanımlama gibi çok sayıda artı var.
Eksiler: Keenetic Air’da bir USB portu yok.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın