Ağa Bağlı Depolama Cihazları (NAS)

 Ağa Bağlı Depolama Cihazları (NAS)

Merhaba

Bu konumuzda NAS cihazlarından bahsedeceğiz.

İşim gereği bu cihazlardan 3-4 tane kurdum ve çok memnun kaldım. Genel olarak kullandığım model olan ZyXEL NAS540’dan bahsedeceğiz.

Bu cihaz 4 adet disk slotuna sahip ve toplamda 24 TB disk kapasitesi sağlıyor. Disklerin montajı oldukça kolay aşağıda ki resimde gördüğünüz sarı tutacakları üstünde ki mandala bastırarak çekip diskinizi yerleştirip vidaları sıktıktan sonra aynı şekilde yerine yerleştiriyorsunuz. Zaten cihaz içerisinden hatırladığım kadarıyla 2 disklik vida yani 8 adet vida çıkıyor. 

Şimdi gelelim bu cihazın sağladığı avantajlara.

1-) Film, Müzik ve Veri Arşivi İçin Geniş Alan, Düşük Güç Tasarrufu ve 7/24 Çalışma.

2-) SAS / Sata 6Gb/s, SSD & USB 3. Desteğiyle Kusursuz ve Stabil Performans, Cihazlar Arası Yedekleme Desteğiyle Güvenli ve Hızlı Veri Yedekleme & İmkânı

3-) Mobil veya başka bir bilgisayardan NAS cihazına uzak erişim. kullaniciadi.zyxel.me olarak size bir domain tanımlanıyor.

4-) Orta ve küçük ölçekli işletmeler için paylaşım, veri transferi gibi işlemleri kolaylaştırıyor. 

5-) Kullanıcılara belirli yetkiler verebiliyorsunuz. Örneğin : muhasebe departmanı muhasebe klasöründe ki dosyaları değiştirip, okuyabilsin ama teklifler klasörünü sadece okusun değişiklik yapamasın ya da çizimler klasörünü hiç göremesin tarzında yetkiler tanımlayabiliyorsunuz.

6-) RAID kullanarak birden fazla diske yedekleme yapabiliyorsunuz.

7-) Torrent ve benzeri uygulamaları direk NAS üzerinden çalıştırabiliyorsunuz.

NAS cihazı için disk seçimi

NAS Cihazları için özel NAS HDD olarak diskler bulunmakta. Ben vermiş olduğum cihazlardan ikisinde Seagate SV35 olarak bilinen 7/24 çalışmaya uygun DVR Harddiski kullandım. Bir tanesinde NAS HDD, bir diğerinde ise Enterprise HDD kullandım. Seagate’in sitesinden sizin için NAS disk olarak geçen IronWolf serisinin 3 diskinin teknik özelliklerinin bulunduğu bölümün ekran görüntüsünü de aşağıya ekliyorum. Ayrıca belirtmek isterim ki Enterprise olan disk diğer tüm disklerden bir miktar daha fazla ağır ve sesli çalışıyor. Ek olarak söylemeliyim ki bu cihazları kesinlikle Online bir UPS ile beslemeniz de çok fazla yarar var. 

Teşekkürler.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın